Górka Urbankowa - Stare Siołkowice
Górka Urbankowa - Stare Siołkowice

Kto pamięta Górkę Urbankową w Starych Siołkowicach?

Najwyższa górka w Starych Siołkowicach znajduje się na ul. Dolnej. Potocznie mówią o niej “Górka Urbankowa”.

Zimą, gdy pojawia się śnieg staje się górką saneczkową. Z jej szczytu maluje się piękna i rozległa panorama Siołkowic z widokiem na kościół.

Niegdyś licznie oblegana, była największą zimową atrakcją dla tutejszych dzieci. Teraz, gdy pojawia się śnieg, znów przyciąga rodziny z dzieci z sankami i słychać dźwięk dobrej zimowej zabawy.

Kiedyś dzieci górkę specjalnie polewały wodą, by można było szybciej z niej zjechać. Bardziej odważni zjeżdżali na worku foliowym po nawozach, bo w tamtych czasach innych nie było – wypchanym sianem, by pupa tak mocno nie bolała – ale i tak nie jedna dziura pojawiła się na spodniach po takim zjeździe. Zjazd na brzuchu głową w dół- to był dopiero wyczyn. “Ja też tam wczoraj byłem z córeczką i wg mnie 30 lat temu ta górka była sporo wyższa.” – wspomina jeden z odwiedzających.

“Jak to ś.p Oma Rejska godała… URBANEK jak widzioł dzieci ze się tam graju, to tyka abo bic broł i jy guniył co by mu tam nie deptali, a ktory nie zdunzył uciec to ale dostoł” –  opowiada jeden z sąsiadów.