Spacerkiem po opolskiej kulturze
Spacerkiem po opolskiej kulturze

Spacerkiem po opolskiej kulturze – reportaż o drewnianych perełkach Siołkowic [VIDEO]

Spacerkiem po opolskiej kulturze: odcinek 2 – Z drewna dla duszy i ciała – nawiązanie do siołkowickich zabytków!

W minionym roku zrealizowany został projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury „Spacerkiem po opolskiej kulturze” w ramach programu „Kultura w sieci”. Nagrania prowadzane były aż w 29 miejscowościach związanych z historią i kulturą ziemi opolskiej. W odcinku 2 pod nazwą “Z drewna dla duszy i ciała” wystąpiła także Gmina Popielów, którą reprezentował Pan Stanisław Szynkowski

Na nagraniu wspomniana została historia siołkowickich wiatraków, które stały w naszej miejscowości do 2009r. O losach tych drewnianych budowli pisaliśmy szczegółowo w tym artykule: “Historia siołkowickich wiatraków. Od powstania do spalenia”.

Pan Szynkowski w kilku słowach wspomina również historię młyna wodnego ze Starych Siołkowic, który obecnie mieści się na terenie Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Zapraszamy do obejrzenia nagrania:

Postanowiliśmy odwiedzić miejsce zgliszczy wiatraków i udokumentować aktualny stan na zdjęciach. Kto wie, może w przyszłości uda  odbudować się chociaż jeden z wiatraków? W sumie to symbol naszej wsi, który jest także symboliką naszego herbu.