W 150 rocznicę emigracji mieszkańców Siołkowic do Brazylii nasuwa się nam konkluzja, iż należałoby zrewidować niektóre dotychczasowe ustalenia dotyczące nazwisk emigrujących rodzin i szacunkową liczbę mieszkańców Siołkowic i okolicznych wsi, którzy na zawsze wyemigrowali za ocean.

Nowoczesne środki przekazu jakim niewątpliwie jest internet pozwalają odkrywać wciąż nowe, nieznane szczegóły niezbadanej do końca kilkuset osobowej grupy emigrujących przez dwadzieścia lat z Siołkowic i być możę kilku tysięcy z terenu dzisiejszej Opolszczyzny. Potwierdza się przypuszczenie, iż bardzo wiele osób, szczególnie młodych opuszczało Górny Śląsk nie pytając o zgodę pruskie urzędy. Dlatego, próżno ich szukać na oficjalnych listach opolskiej Rejencji, które są do wglądu w archiwach państwowych. Przykładem chociażby może być zamieszczona na stronie „MyHeritage.com.br” krótka historia losów trójki rodzeństwa siołkowickiej rodziny Bieniara, którzy emigrowali do Brazylii w 1886 roku. Rodzeństwa Bieniara nie ma na żadnej z opublikowanych dotychczas list siołkowickich emigrantów. Ile jeszcze mogło być podobnych przypadków?

Fragment ze strony „MyHeritage.com.br” .

 

Nazywam się Joice Binhara i jestem administratorką tej witryny.

Moje badania genealogiczne koncentrują się na następujących rodzinach: Binhara, Novicki i Arantes.

 Dzięki, że tu zajrzałeś!

Nazwa BINHARA pochodzi od BIENIARA, mój kuzyn Flavio, odkrył to, widząc nagrobek naszego pradziadka Grzegorza Bieniary (* 06/05/1862 01/07/1929) na cmentarzu Colônia Cristina w Araukarii.                         Pochodzenie: Alt Schalkowitz -Miasto: Opole -Kraj: Polska

– Mathias BIENIARA (1823) i Franciska KANIA (1825) mieli 8 dzieci:

-Agnes BIENIARA (18 stycznia 1852 r.)

Jadwiga BIENIARA (10 października 1849 r.)

-Gregor BIENIARA (6 maja 1860 r.) ******** Mój pradziadek *****

Magdalena BIENIARA (28 maja 1869)

-Filipp BIENIARA (28 maja / 1869-24 maja / 1870)

-Maria BIENIARA (25 czerwca 1859 r.)

-Ignatz BIENIARA (30 lipca 1864 r.)

-Johann BIENIARA (26 sierpnia 1856)

– Przybyli do Brazylii w 1886 roku, Gregor, Johann i jeszcze jedna siostra (prawdopodobnie Magdalena)

Wyszukiwane przez Flavio Binhara:

Dwaj bracia i jedna siostra, których nie znam, przyjechali z Polski, praktycznie z niemieckiego Górnego Śląska, podczas podróży, która trwała około 6 miesięcy na parowcu.

Gregório Binhara osiedlił się w Colonii Cristina i miał działkę na 30 buszli. Po raz pierwszy ożenił się i miał syna (jeśli się nie mylę, żona musiała umrzeć przy porodzie). W drugim małżeństwie z Anną Hellą (Hylla) miała 11 dzieci.

João osiedlił się w pobliżu Itaqui w Campo Largo lub São Luiz / Bugre. Ich siostra poślubiła Filipacka w Araucarii lub Campo Largo.

Żona Grzegosza (Anna Hella) zmarła około 10 lat po jego śmierci. Potem sprzedawała ziemię i „dzieliła” dzieci. Rozmawiając z Joao Binharą, jego najmłodszym synem, niedawno zmarłym (22/02/2006), zgodził się, że nazwisko zostało zmienione, ponieważ w jego wymowie ludzie zaczęli się mylić i pisać lub rozumieć inaczej, powodując zamieszanie, aby uprościć Zdecydowano, że nazwisko będzie brzmiało BINHARA.

Nazwiska Bieniara występują w innych częściach świata, takich jak Polska, Niemcy i Kanada. Już nazwisko Binhara nie istnieje, chyba że jest tutaj.
 

Wierzę, że wciąż jest wiele rzeczy do odkrycia w historii rodziny, jeśli ktoś wie i może opublikować …

 

Frag. drzewa gen. dotyczący siołkowickich przodków Grzegorza Bieniary

 

W gazecie polskiej wydawanej w Kurytybie odszukaliśmy nekrolog Jana Bieniary, brata Grzegorza, który skromnie uzupełnia historię  i losy trójki rodzeństwa Bieniara.

W galerii zamieszczono zdjęcia Grzegorza i Anny (zd. Hylla) Bieniara, zdj ślubne  i rodzinne ich dzieci udostępnione na stronach; „MyHeritage.com.br” .i “Antigamente em Curitiba”

 

Współcześni potomkowie rodz. Bieniara

Współcześni potomkowie rodz. Bieniara