150 – lecie emigracji do Brazylii ( 1869 – 2019) cz. 1
Temat emigracji do Brazylii jest już nierozerwalnie związany z historią Starych Siołkowic i chyba nie trzeba nic o niej pisać, wystarczy przeczytać przynajmniej w części to co przy różnych okazjach na ten temat napisano przez ostatnie 150 lat. W 1897 roku gazeta “Nowiny Raciborskie” w artykule “Polacy Górnoszląscy w Brazylii” podaje listę pierwszych osadników w Pilarzinho. Niektóre nazwiska zostały zniekształcone przez urzędników brazylijskich ( przykład; Stempka – Stampka, Kokoł – Kokot, Parubnik- Pampuch, Purkoł – Purkot, Barak- Barcik itp.)

czytaj cały artykuł; “Polacy Górnoszląscy w Brazylii” – z 1897 r.
Już w 1870 – 71 “Gazeta Toruńska” przy okazji korespondencji z Siałkowic wspomina o wyjazdach do Ameryki Północnej i Południowej ( Brazylia)
Podobnie w “Thorner Presse” z 1886 r.
Kolonije polskie w stanie Parana w Brazylii cz.I
Artykuł, a właściwie korespondencja prasowa z 1892 r. Autor – Witold Łaźniewski, polski inżynier, wyjechał w 1891 r. do Brazylii za pracą. Wraz z Antonim Hempelem, badaczem emigracji polskiej w Brazylii oraz z Józefem Siemiradzkim, geologiem i kartografem odbyli szereg podróży po Brazylii. Odwiedził polskie kolonie wokół Kurytyby gdzie przebywał kilka dni. W obszernym artykule opisał pierwsze lata pobytu w Paranie śląskich osadników m. in. Martina Palusek i Rocha Pogrzeba ze Starych Siołkowic.

- Czytaj cały artykuł “Kolonije polskie w stanie Parana w Brazylii cz.I” z tygodnika “GŁOS”, z 1892 r.
- Czytaj cały artykuł “Kolonije polskie w stanie Parana w Brazylii cz.II”
- Czytaj cały artykuł “Kolonije polskie w stanie Parana w Brazylii cz. III”