Przykładowa strona z podpisami
Przykładowa strona z podpisami

Znajdź autograf swojego przodka

Wielokulturowość na Śląsku ma już tradycje wielowiekowe. Tu od wieków mieszały się kultury Polski, Czech, Moraw, Niemiec a po II wojnie światowej wzbogacili ją przesiedleńcy z kresów wschodnich oraz przybysze z terenów centralnej Polski leżących w granicach przedwojennej Polski zwanej II Rzeczypospolitą. Dziś od niemal 75 – ciu lat mieszkamy razem po sąsiedzku. Tworzymy wspólne rodziny gdzie śląskie korzenie splatają się czasem z korzeniami kresowiaków i z innych regionów Polski. Dlatego chcemy dziś zaprosić  w sentymentalną podróż w przeszłość wszystkich tych, których korzenie sięgają terenów przedwojennej Polski w tym także kresów wschodnich.

Fragment artykułu ze strony; Historia.org.pl

W 1926 r. z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych Polacy podarowali narodowi amerykańskiemu niezwykły prezent. Było nim 111 tomów zawierających życzenia od 5,5 mln polskich obywateli. Wśród nich znajdują się autografy m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego. Digitalizacja tego zbioru daje szansę na znalezienie podpisów także wielu swoich przodków. Unikalna kolekcja znajduje się w Bibliotece Kongresu USA. Składa się z 111 tomów, które na 30 tys. stron zawierają 5,5 mln polskich podpisów. Oznacza to, że polskiej administracji udało się zebrać podpisy od 20% społeczeństwa. Tego typu podarek jest z pewnością światowym ewenementem. Wśród autografów znajdują się nie tylko podpisy prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego, ale także ministrów, posłów, urzędników ministerstw, członków instytucji publicznych i społecznych, a także zwykłych Polaków. Wzruszającym elementem zbioru są rysunki namalowane przez młodzież szkolną oraz wierszyki, które wyrażały podziw z okazji 150. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych. Życzenia zostały ozdobione rysunkami wybitnych polskich artystów, w tym Zofii Stryjeńskiej. Podarek został wręczony prezydentowi USA, którym wówczas był Calvin Coolidge. Ten przekazał go do biblioteki. Dzięki staraniom Biblioteki Kongresu oraz polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych i Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie kolekcja została zdigitalizowana i opublikowana online. Podpisy w woluminach skatalogowane są geograficznie zatem możecie łatwo sprawdzić, czy wśród nich znajdują się autografy także Waszych przodków.

Wpisujmy w wyszukiwarkę na stronie Biblioteki Kongresu USA nazwę miejscowości na terenie przedwojennej Polski, w której mieszkali nasi przodkowie. W przypadku pospolitych i powtarzających się nazw miejscowości trzeba zwrócic uwagę na powiat i województwo. Tu być może odnajdziemy dziecięce i młodzieńcze podpisy naszych rodziców, dziadków i pradziadków i pozostałych krewnych. a także ich sąsiadów oraz ich przyjaciół i kolegów ze szkolnej ławy. Jeśli dziś żyje jeszcze ktoś kto przekroczył już setkę to być może odnajdzie i swój autograf złożony w księdze pamiątkowej podarowanej narodowi amerykańskiemu. W siedmioklasowym systemie nauczania w przedwojennych szkołach powszechnych, wśród tych, którzy w 1926 r. uczęszczali do szkół przeważać będą roczniki 1912 – 1918, ale są też starsze roczniki – uczniowie gimnazjów, seminariów nauczycielskich, uczelni akademickich i zawodowych itp. Swoje podpisy składali także nauczyciele i kierownicy szkół. Wśród 5,5 mln uczniowskich podpisów sa nazwiska róznych narodowości. Obok polskich bardzo często spotykamy żydowskie, niemieckie, ukraińskie, litewskie. Akcja zbierania podpisów sprzed 94 lat docierała do najbardziej oddalonych i bardzo małych miejscowości w Polsce. Bardzo często były to dwu lub czteroklasowe szkoły wiejskie jak ta przykładowa z Dobrzeszowa w woj. kieleckim.

Kliknij na link, który przeniesie na stronę Biblioteki Kongresu USA i szukaj podpisów swoich przodków.

https://www.loc.gov/resource/pldec.106/?sp=47&r=-0.605,-0.122,2.