Kto dziś rozpozna gdzie, tzn. na jakich posesjach w Siołkowicach wykonano w latach 1955 – 56 dwie fotografie – w okresie kiedy Mieczysław Gładysz zbierał materiały do pracy zbiorowej ” Stare i Nowe Siołkowice“
Zdjęcie poniżej jest reprodukcją fotografii prezentowanej na wystawie w dziale etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przedstawiającej żniwa, inaczej omłoty zboża na jakimś podwórzu dużego gospodarstwa w Siołkowicach. Na którym? (zdj. słabej jakości wykonane tel. kom.)
Drugie zdjęcie przedstawia Mieczysława Gładysza w otoczeniu wikliniarzy z Siołkowic. Kto rozpozna na jakiej to jest posesji? Zdjęcie pochodzi z książki “Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 100 lat dziejów”.
Przy tej okazji warto wspomnieć, iż Muzeum Górnośląskie w Bytomiu powstało 14 marca 1910 r. kiedy to powołano do życia Bytomskie Towarzystwo Historyczne i Muzealne. Autorami pomysłu byli kupiec i przemysłowiec Simon Macha i nauczyciel Hans Bimler (1860 – 1929), którzy stanęli na czele komitetu założycielskiego. Zaczątkiem zbiorów eksponatów na wystawy dla tego muzeum były prywatne zbiory kolekcjonerskie S. Macha i Hansa i Kurta Bimlerów.
Ciekawostką dla nas może być fakt, iż Hans Bimler jako młody i początkujący nauczyciel krótko stacjonował w szkołach powszechnych w Czarnowąsach, Dobrzeniu i Chróscicach. Jesienią 1883 roku na osiem lat obejmuje posadę dyrektora (kierownika) szkoły na Klapaczu w Siołkowicach. Tu w tym samym roku urodził się i potem spędził osiem lat dzieciństwa jego syn Kurt, wybitny znawca historii architektury ( szczególnie śląskiej architektury obronnej) i historii sztuki Śląska, autor książek i szeregu prac poświęconych tym zagadnieniom, wykładowca i pedagog uniwersytecki we Wrocławiu. W późniejszym czasie czynny działacz na rzecz muzeum w Bytomiu.
Tematowi H i K Bimlerów poświęcimy na naszej stronie osobny artykuł.
Inną ciekawostką jest też to, iż na wystawie etnograficznej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu odnajdziemy także pojedyncze, eksponaty pochodzące z naszego regionu (na zdj. poniżej).