Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Michała Archanioła wraz z plebanią Stare Siołkowice
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Michała Archanioła wraz z plebanią Stare Siołkowice

Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Michała Archanioła wraz z plebanią

Dziś w naszej parafii przeżywamy Uroczystość Odpustową ku czci św. Michała Archanioła – najważniejsze daty i fakty.

Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Michała Archanioła wraz z plebanią
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Michała Archanioła wraz z plebanią

Pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą z 1588 r. Obecny zaprojektowany w 1827-28 przez Ernesta Samuela Friebelta, opolskiego inspektora budowlanego, jest trzecim kościołem w miejscowości. Można przypuszczać, że pierwszy kościół spalił się tak samo jak spaleniu uległ drugi kościół w 1822 r., gdyż zbudowano je z drewna, które było wówczas bogactwem tych okolic. 

Kościół Stare Siołkowice -  Pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą z 1588
Kościół Stare Siołkowice – Pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą z 1588

Z pożaru sprzed 1673 roku jak głosi tradycja ustna cudownie ocalała drewniana figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która obecnie przedstawia zarówno historyczne jak i artystyczne wartości. Dla upamiętnienia tego cudownego zdarzenia postanowiono przełożyć termin obchodzenia odpustu z września na maj, tj. na miesiąc obchodu świąt maryjnych oraz ogólnej czci Matki Bożej.

Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem
Figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Odpust obchodzony był w niedzielę po święcie objawienia świętego Archanioła Michała, więc poświęcony był zarówno Matce Bożej jak i Archaniołowi Michałowi.  W latach 1960 do 1978 za czasów ówczesnego proboszcza przełożono odpust z miesiąca maja na 29 września, kiedy to przypada faktycznie dzień św. Michała. Jednakże spotkało się to z niezrozumieniem wśród miejscowej ludności trzymającej się tradycji.2

Stare Siołkowice - powiększony i rozbudowany kościół z 1934 roku
Stare Siołkowice – powiększony i rozbudowany kościół z 1934 roku

W wyniku pożaru z 1822 r. ówczesny kościół spłonął aż po mury zewnętrzne. Aż do dnia pożaru na ołtarzu głównym znajdował się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który również spłonął.

W 1830 roku, po zakończeniu niezwykle ciężkiego okresu gromadzenia środków finansowych oraz pracy rąk i sprzężaju całej parafii, do której należały wówczas także Popielów, Chróścice, Kaniów, Nowe Siołkowice i Lubienie, ukończono budowę murowanego z cegły i otynkowanego budynku kościoła. 1
W nowym kościele na ołtarzu głównym nie znajdował się już obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, lecz obraz świętego Michała Archanioła.1

Obraz świętego Michała Archanioła
Obraz świętego Michała Archanioła

Kościół ma charakter późnoklasycystyczny. W roku 1933 świątynię radykalnie odrestaurowano, przebudowano i przedłużono ku północy. Kościół posiada krótkie prezbiterium zwrócone ku północy, zamknięte ścianą prostą, a po jego bokach znajdują się przybudówki mieszczące zakrystię i składzik. Szersza nawa pięcioprzęsłowa powstała na rzucie wydłużonego prostokąta, z wysoką kwadratową wieżą od południa.
Po bokach wieży zlokalizowane są dwa niewielkie pomieszczenia zawierające od zachodu kaplicę, a od wschodu schody na chór muzyczny. Północne naroża nawy wydzielone są kolumnami i występami murów, o charakterze kaplic. Wnętrza nakryte są stropami.  Wieża kościelna składa się z czterech kondygnacji, w najwyższej znajdują się przeźrocza, z północnymi arkadami wspartymi na kolumnach toskańskich.

Kościół został wpisany do Rejestru Zabytów Województwa Opolskiego.

Na zdjęciu widoczna jest również usytuowana w niedalekim sąsiedztwie kościoła późnoklasycystyczna plebania, wzniesiona w latach 30-tych XIX w., a przebudowana w latach 30-tych XX w. r. Obiekt wybudowany z cegły i otynkowany. Budynek jest parterowy, prostokątny z gankiem od frontu i przybudówką o charakterze werandy. Ponad gankiem znajduje się facjatka zwieńczona trójkątnie. Dach pokryty był dachówką.

Wśród zabudowań należących do plebani znajdowała się także stodoła plebańska, zbudowana w pierwszej połowie XIX w.  obiekt był murowany z kamienia ścianami szczytowymi i słupami, pomiędzy którymi znajdowało się drewniane wypełnienie. Budowla została wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta, z dachem siodłowym krytym gontem.

Całość wraz z kościołem i sąsiednim stawem stanowiła i do dzisiaj stanowi niezwykle malowniczy zakątek wsi.

Źródło:
1.    Manfred Kutyma, Siołkowice zarys dziejów wsi opolskiej, Opole 2007
2.    Otto Spisla, Szlakiem pięknych górnośląskich wsi Stare Siołkowice, Popielów, Chróścice 1989