We wznowionym na nowo w czasie II wojny światowej w Katowicach – “Kattowitzer Zeitung”. w styczniowym wydaniu z 1942 r. czytamy; (tłumacz. własne)
Otwarcie nowej szkoły żeglarskiej
Niedawno w Dobrzeniu została otwarta pierwsza na opolszczyźnie – nowa szkoła żeglarska. Założycielem szkoły jest DAF (Deutsche Arbeitsfront). W ciągu 150 przygotowanych godzin zajęć, szyperzy chcący zdobyć licencję sternika (egzamin szypra- żeglarza) lub przystąpić do egzaminu na mistrza rzemieślniczego przechodzą kursy. W pierwszym kursie szkoły żeglarskiej bierze udział 30 żeglarzy z powiatów Opole, Niemodlin, Brzeg oraz innych sąsiednich powiatów.
Już w następnym miesiącu – w lutym 1942 r., w tej samej gazecie ukazała się notatka o zakończeniu kursu na kapitamów odrzańskiej żeglugi, w której czytamy; (tłum. własne)
29 żeglarzy zostało „kapitanami na Odrze”
Zakończył się pierwszy kurs dla żeglarzy na Odrze w nowo powstałej szkole żeglarzy w Dobrzeniu. W kursie tym wzięło udział 29 odrzańskich szyprów, których celem było zdobycie licencji sternika żeglugi na Odrze i jednocześnie uzyskanie kwalifikacji do odbycia praktyk zawodowych. Jak powszechnie wiadomo, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu Rzeszy, odrzańscy żeglarze muszą obecnie zdawać egzamin, a od 1943 r. na stanowisko kapitana statku przyjmowani są tylko ci żeglarze, którzy uzyskali świadectwo kapitana statku po ukończeniu szkoły żeglarzy.
W Szkole Żeglugi w Dobrzeniu – starej wsi żeglugowej – Dobrzeń posiadał już w 1863 r. cech żeglugowy i szkołę żeglugi – wszystkich 29 uczestników pierwszego kursu zdało egzamin na kapitana statku. Szef Urzędu ds. Dróg Wodnych w Opolu – Asmussen, wręczył im uprawnienia na nowych „odrzańskich kapitanów”.