Nowy rozdział dla Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice – zmiana Prezesa!
Nowy rozdział dla Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice – zmiana Prezesa!

Nowy rozdział dla Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice – zmiana Prezesa!

Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice dalej będzie prężnie działać – teraz pod kierownictwem nowego prezesa!

Ze stanowiska prezeski Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice rezygnację złożyła Anna Nawrot, która piastowała to stanowisko od roku 2015! Na funkcję prezesa powołano podczas ostatniego Walnego Zebrania znanego naszym mieszkańcom Pascala Thomallę. Na zakończenie swojej kadencji była prezeska Anna Nawrot postanowiła podzielić się kilkoma słowami:

– “Decyzje w życiu nie zawsze bywają łatwe, ale zazwyczaj bywają zgodne z tym, czego w głębi siebie naprawdę pragniemy i tak przyszło i mi podjąć jedną z trudniejszych decyzji w moim dotychczasowym życiu. Po 10 latach pełnienia funkcji prezeski Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice przyszedł czas, kiedy żegnam się z tą funkcją, by podjąć inne, nowe wyzwania.

Nauczyłam się w tym czasie naprawdę bardzo wiele. Choć praca społecznika nie jest pracą łatwą, to mamy tu wielu wspaniałych ludzi – nie tylko z naszej miejscowości, ale i okolicznych sympatyków, którzy zawsze tę pracę doceniali. Chciałabym Wam z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować za każde miło słowo, za każdy dobry gest, za to, że swoją obecnością na organizowanych wydarzeniach potwierdzaliście, że inicjatywy podejmowane przez nasze stowarzyszenie są wartościowe i potrzebne.

Chciałabym z tego miejsca podziękować także wszystkim byłym i obecnym członkom stowarzyszenia, bo bez Was nie byłoby to wszystko możliwe. Zawsze, bez najmniejszego wyjątku można było na Was liczyć i to wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć tak wiele dobrego.

Chciałabym podziękować wszystkim formalnym, jak i nieformalnym organizacjom działającym na terenie Starych Siołkowice, z którymi nigdy nie konkurowaliśmy, ale zawsze dbaliśmy o rzetelną współpracę na rzecz naszych mieszkańców. To jest aspekt, który absolutnie nas jako wioskę wyróżnia i za Waszą otwartość na tę współpracę również dziękuję.

Ostatecznie podziękowania kierują także do Urzędu Gminy Popielów, bo dzięki tej współpracy udało nam się zrealizować projekty, które pozwoliły na pozyskanie dofinansowania na różne inicjatywy w naszym sołectwie.

Bycie prezeską Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice było dla mnie nie tylko wyzwaniem! Dla mnie była to droga pełna przygód i zaskakujących doświadczeń, ale także pełna dobrych relacji i lekcji o samej sobie.

Dziękuję wszystkim, którzy w tej drodze mi towarzyszyli i mnie wspierali!

Nowy rozdział dla Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice – zmiana Prezesa!

Na przestrzeni 10 lat bycia na czele stowarzyszenia wiele się wydarzyło:

 

Zrealizowane projekty:

2018

Realizacja zadania publicznego pn. „Niech poznają nas inni” w ramach którego opracowane i zakupione zostały gadżety promujące naszą miejscowość – foldery, smycze reklamowe, długopisy, linijki, breloki i magnesy z nadrukiem.

 

Realizacja zadania pn. “Z historią za pan brat. Herb dla Starych Siołkowic.” w ramach którego ogłoszony został konkurs na herb Starych Siołkowic (zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę główną – laptopa, a 3 wyróżnione prace nagrodzone zostały tabletami). Wyłoniony w konkursie projekt herbu poddany został opracowaniu graficznemu i jest do dziś licznie wykorzystywany podczas tworzenia materiałów promocyjnych.

 

2021

Realizacji projektu pn.“Na rzecz rozwoju i przyszłości – doposażenie w sprzęt w celu poprawienia standardu i poszerzenia skali działalności” w ramach którego zakupiony został sprzęt niezbędny do poprawienia standardu, wzmocnienia, rozwoju i poszerzenia skali działalności naszej sołeckiej strony internetowej: aparat fotograficzny z funkcją kamery, statyw, profesjonalny mikrofon kierunkowy do nagrywania dźwięku w wysokiej jakości oraz roll-up promocyjny.

 

Partnerstwo w projekcie realizowanym przez Urząd Gminy pn. “Zachowanie dziedzictwa kulturowego architekta Karla Friedricha Schinkla w gminie Popielów” w ramach którego zorganizowaliśmy szereg historycznych spotkań. Dzięki realizacji m.in utworzony został szlak architektoniczny K.F. Schinkla z jednym punktem w naszej miejscowości (przy kościele), nasz lokalny historyk – Pan Edward Piróg zyskał tytuł Przewodnika Turystycznego – Latarnika dziedzictwa Kulturowego, a my jako stowarzyszenie pozyskaliśmy sztalugi, które wykorzystywane są po dzień dzisiejszy podczas wielu przedsięwzięć sołeckich.

 

Partnerstwo w projekcie realizowanym przez Gminę Popielów w projekcie pn. „Działania informacyjno-edukacyjne Gminy Popielów z zakresu gospodarowania odpadami” w ramach którego m.in. zrealizowany został konkurs“Śmieciowy potwór”z nagrodami, przy placu zabaw NIVEA pojawiły się edukacyjne kosze na śmieci w formie pingwinów, przy szkole podstawowej powstało edukacyjne centrum recyklingowe (zgniatacz do puszek, kosza na zużyte baterie, punkt elektroodpadów oraz pojemników do segregacji odpadów) oraz zorganizowany został Piknik Ekologiczny przy szkole podstawowej na otwarcie Centrum Recyklingu.

 

 

2023

Realizacja projektu „“800 lat Starych Siołkowic – z przeszłości w przyszłość Opolszczyzny” w ramach którego dla dzieci przedszkolnych i szkolnych, a także mieszkańców zorganizowany został cykl spotkań związanych z historią i kulturą Starych Siołkowic oraz sfinansowane zostało nagłośnienie, scena i oświetlenie podczas obchodów 800-lecia naszej miejscowości.

 

Realizacja projektu “Mali odkrywcy – śladami naszych dziadków” w ramach którego zrealizowany został w roku obchodów 800-lecia konkurs literacki z nagrodami, liczne spotkania historyczne dla mieszkańców, warsztaty historyczno-artystyczne, a także wyjazd edukacyjny dzieci do muzeum w Bierkowicach.

 

 

Tradycje:

W roku 2016 Stowarzyszenie ogłosiło konkurs „Zgniyłoł dziywka była, bo marzanki nie ustrojyła” celem którego było kultywowanie rodzimej, siołkowickiej tradycji związanej z okresem Wielkiego Postu – strojenia marzanek (przystrojone lalki, zamocowane na zielonych gałązkach, ozdobionych kolorowymi wstążkami, które wystawiane były w oknie u szczytu budynku lub w oknach w widocznym miejscu) w niedzielę, tzw. niedzielą „marzanną”, poprzedzającą Niedzielę Palmową – i zachowanie tego pięknego zwyczaju dla następnych pokoleń. Obecnie do tradycji przyłącza się ok. 60 domostw z Nowych i Starych Siołkowic (tendencja wzrostowa).

 

W roku 2019 stowarzyszenie przystąpiło do ożywienie tradycji FAKLI – organizując inicjatywę „Światełko dla Zmarłych”, czyli przemarszu z lampionami na cmentarz w Dzień Wszystkich Świętych. Tradycja ta jest pielęgnowana po dzień dzisiejszy.

 

Wydarzenia cykliczne:

  • Od roku 2022 wspólnie z Grupą Niedzwiedziową oraz Radą Sołecką  realizujemy Sołeckie Święto Dziecina placu zabaw NIVEA z poczęstunkiem i animacjami dla najmłodszych.

 

  • Od roku 2018 w ramach współpracy z restuaracją Śtantin realizowane było wydarzenie pn. Święto Dyni –  kulinarna uczta w formie konkursu degustacyjnego dla wielbicieli dyni, z licznymi zabawami i animacjami pod tym hasłem dla najmłodszych uczestników wydarzenia.

 

  • Współpraca z Restauracją Śtantin i od roku 2020 aktywne współtworzenie grudniowego Jarmarku Świątecznego przez przedstawicieli stowrzyszenia.

 

Realizacja spotkań edukacyjnych dla rodziców z psychologami:

2016

  • „Co powinienem wiedzieć jako rodzic o sieci”. (prowadzący prelekcję: mgr psychologii Sebastian Pluta)

2017

  • Jak rozwijać samodzielność u dziecka? (prowadzący prelekcję: mgr psychologii Sebastian Pluta)

2023

  •  “Rozwój inteligencji emocjonalnej i społecznej. Jak wychowywać dzieci, by nie pogubiły się w życiu”. (prowadzący prelekcję: mgr psychologii Sebastian Pluta)

 

2024

  • Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – ważny aspekt ich dobrego rozwoju oraz funkcjonowania w społeczeństwie.
  • Komunikacja z dziećmi – budowanie zdrowych relacji, rola rodzica wspierającego.

(prowadząca prelekcje: psycholog Patrycja Jaworska-Pluta)

 

Inne:

  • Podwórko Nivea– jedna z pierwszych aktywnych inicjatyw w jakichudział brało stowarzyszenie , w ramach konkursu sołeckimi siłami udało nam się pozyskać przepiękny plac zabaw – podwórko NIVEA, które po dzień dzisiejszy służy naszym najmłodszym i jest chętnie odwiedzanym miejscem przez całe rodziny.

 

  • W roku 2018 i 2020 realizacja wydarzenia pod nazwą „Turniej FIFA” – turnieju piłkarskich rozgrywek na konsolach PS.

 

  • Od latach 2015- 2022 braliśmy udział w Kiermaszu Wielkanocnym organizowanym przez Centrum Kultury, gdzie wystawialiśmy liczne rękodzieła naszych członkiń, a także braliśmy udział w konkursie pn. “Baby na stoły” na najsmaczniejszą babkę i niejednokrotnie zajmowaliśmy pierwsze miejsce.

 

  • W roku 2018 wprowadzone zostały wiatrakowe numery domów – stylizowane, drewniane wiatrakowe tabliczki do oznaczania numerów domów, nawiązujące do  historycznych wiatraków, będących  element identyfikacji naszej wsi.

 

  • Współpraca z Mniejszoscią Niemiecką, dzięki której udało nam się w roku 2024 wspólnymi siłami zrealizować wyjazd na operetkę “Księżniczka Czardasza” na zamku w Mosznej!

 

  • Wspierania akcji charytatywnych, jak Szlachetna Paczka czy zbiórka na leczenie dla osób z nowotworem!

 

  • Współtworzenie licznych inicjatyw sołeckich oraz gminnych jak „Noc Bajek” na zamku w Karłowicach, „Kawa u Jakuba Kani” w bibliotece w Starych Siołkowicach, goszczenie rajdu rowerowego realizowanego w ramach projektu  „Rekreacja i turystyka ponad granicami’, itp.

 

Nowy rozdział dla Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice – zmiana Prezesa!
Nowy rozdział dla Stowarzyszenia Nasza Wieś Stare Siołkowice – zmiana Prezesa!