Tablica miejscowości - Stare Siolkowice
Tablica miejscowości - Stare Siolkowice

Alt Schalkowitz, Schalkendorf czy Siółkowice – skąd pochodzi obecna nazwa miejscowości?

Od wielu wieków wśród mieszkańców miejscowości jej nazwa była niezmiennie ta sama czyli Siołkowice.

Jednak na skutek bogatej historii Śląska, który przechodził pod władanie różnych królestw, monarchii i państw, a także kleru, który stosował nieudolnie nazwy łacińskie to ich zapis, znaczenie i brzmienie ulegały częstym zmianom głównie za sprawą urzędników, kartografów, autorów książek o treści historycznej lub geograficznej i wydawców gazet.

Dla Siołkowic można wyodrębnić kilkanaście zbliżonych do siebie fonetycznie nazw różniących się nieco w zapisie – min. Scacouici, Siodlkowitz, Dorf Schiodlkowicz, Sielkowitz, Silkowitz, Schalkowitz, Schalckowitz, Schialckowitz, Schialkowitz, Sialkowice, Schalkendorf, Szałkowice czy Siółkowice. W roku 1743 po objęciu we władanie Śląska przez Królestwo Prus nazwa Siołkowic brzmiała SCHIALCKOWITZ.

Na zdj. spisy wsi leżących w powiecie opolskim na podstawie XVIII-wiecznych zbiorów wydanych we Wrocławiu(1744 r.) i Halle(1779 r.). Wiele z tych nazw zachowało swą pierwotną formę i brzmi podobnie jak dziś. Ciekawostką jest zapisywanie właściciela, tj. urzędu miasta, zakonu jezuitów lub własność szlachecką.

Rok 1786. Prawie nigdzie nie stosowanej formy pisanej nazwy Siołkowic (SCHALLKOWITZ), a także Chróścic (CHROSTZITZ) użyła ” Śląska Gazeta Uprzywilejowana” ( “Schlesische privilegirte Zeitung”) publikując w styczniu 1786 r. listę dezerterów Pruskiego Królewskiego Regimentu Kirasjerów z Brunszwiku na przestrzeni lat 1772 – 1785, pochodzących z powiatu opolskiego i wtedy istniejącego powiatu niemodlińskiego. Wśród dezerterów min. z; Chróścic – 3, z Czarnowąs i Dobrzenia Małego po 2, z Popielowa, Siołkowic, Brynicy i Dobrzenia Wielkiego po 1., czy choćby z Mikolina i Naroka.