Informacja z XIX wiecznego artykułu (1873 r.), iż nieistniejący już drewniany kościół Matki Bożej w Raciborzu, później przeniesiony do pobliskiego Pawłowa (1723 r.) mógł być bliźniaczo podobny do tego, który w tych samych czasach, a więc jeszcze przed pożarem w 1755 r. stał w Siołkowicach w miejscu dzisiejszej murowanej świątyni każe nam przyjrzeć się bliżej tej budowli, która zachowała się już tylko w opisach i w mniej lub bardziej doskonałych zdjęciach, rysunkach i szkicach.
Dotarliśmy również do współczesnego artykułu opisującego szerzej historię tego kościoła, opublikowanego w raciborskich Nowinach. pl (03.09.2017 r.), z którego dodatkowo wynika, że oprócz podobieństwa formy architektonicznej i tych samych patronów, to pomijając okoliczności budowy obu kościołów, legendy na temat wyboru miejsc pod ich budowę są zaskakująco podobne.
W obu tych legendach materiał pod budowę zgromadzony w pierwotnie wybranym miejscu zostaje w nocy przeniesiony tajemniczą siłą – pewnie stwórcy – w inne, gdzie ostatecznie je zbudowano. Legendy te niejako dopełniają podobieństwo obu kościołów przedstawione w poprzednim wpisie.
link;
Raciborska Matka Boża – artykuł i zdjęcie
Dzięki Ernstowi Wiggertowi (1836-1931) twórcy szkiców drewnianych kościołów we wschodnich prowincjach Prus zachowały się do dziś rysunki i szkice drewnianych kościołów m.in w Pawłowie k/Raciborza ( na zdjęciach poniżej), św. Rocha w Dobrzeniu Wlk., św. Anny w Czarnowąsach czy św. Anny w Oleśnie. Szkice zamieszczono w wydanej w Berlinie (1905 r.) książce;
link;
Tak mógł wyglądać w XVIII wieku drewniany kościół w Siołkowicach