W związku z obchodami jubileuszu 800 – lecia naszej miejscowości coraz częściej na stronie internetowej Starych Siołkowic pojawia się oficjalny znak graficzny – symbol tej miejscowości znany w świecie pod nazwą “Skyline” co oznacza panoramę tego miejsca na tle horyzontu. Definicja skyline forumułuje, że jest to swoisty “odcisk palca” danego miasta czy miejscowości gdyż nie na dwóch identycznych miejsc.
Na omawianym skyline Starych Siołkowic zamieszczono w czarnym kolorze zarysy pięciu obiektów architektonicznych nierozerwalnie związanych z tą miejscowością. Dla niektórych z nas szczególnie tych z młodszego pokolenia mieszkańców bądź osób nie związanych z Siołkowicami mogą one chociaż w części stanowić zagadkę, co też ten zarys przedstawia? Tym bardziej, iż część tych obiektów zrządzeniem losu już nie istnieje i pozostały tylko w pamięci seniorów naszej miejscowości oraz na starych archiwalnych już zdjęciach.
Chcielibyśmy dlatego przybliżyć i wyjaśnić jak to zwykle w kalejdoskopie historycznym bywa tylko i wyłącznie z pomocą archiwalnych – niektórych już ponad 60-letnich zdjęć tych obiektów. Możemy tylko żałować, że nie posiadamy już tak wspaniałego zabytku jakim był młyn wodny Warzechy, zwany też młynem Boronowskiego, który obecnie jest ozdobą Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. Z pewnością zmieściłby się jeszcze na tej grafice.
I tak patrząc od lewej strony znaku graficznego – pierwszy obiekt to remiza OSP Stare Siołkowice, która w tym roku świętuje jubileusz 140-lecia istnienia – zdj. 1.
Kolejny obiekt, najlepiej chyba rozpoznawalny to kościół pw. św. Michała Archanioła stojący tu od 1830 r. – zdj. 2.
Następny zarys na znaku graf. to były szpital zbudowany w 1931 r. prowadzony na samym początku przez siostry franciszkanki. Dziś pełni funkcję Centrum Opieki Paliatywnej prowadzonego przez Caritas Diecezji Opolskiej – zdj. 3.
Czwartym, również doskonale rozpoznawalnym zarysem obiektu architektonicznego jest młyn wiatrowy typu koźlak należący do rodziny Kulig, który stał tu od 1845 do 2009 r. kiedy to w wyniku podpalenia zniknęły z krajobrazu Siołkowic dwa ostatnie wiatraki – zdj. 4.
Ostatnim piątym elementem tej grafiki jest chyba najmniej znany obiekt jakim była siołkowicka cegielnia Nogosek – Kania, wybuowana w 1910 r. Ogołocona w czasie wojny z maszyn i urządzeń przetrwała tylko do końca lat 50-tych ubiegłego stulecia. Po stopniowej rozbiórce do dzisiejszych czasów ostał się, tj. ocalał tylko wysoki komin cegielni – zdj. 5.