Dekanat Siołkowice – krótki zarys historyczny – cd. ( VIII ). Parafia Fałkowice

Dekanat Siołkowice – krótki zarys historyczny – cd. ( VIII ). Parafia Fałkowice

Nieco ponad 100 lat parafia Fałkowice (dzisiaj gmina Pokój) wraz z kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Stanisława Bpa i M. oraz z przyległymi do tej parafii wioskami –  Dąbrówka Dolna i Zawiść należała do dekanatu siołkowickiego.  Krótką wzmiankę o tej parafii redaktor Franciszek Godula zamieścił w jednym z wydawanych przez siebie pism w 1932 r.

Poniżej zamieszczamy tekst jaki ukazał się w śląskiej gazecie w 1932 r. z zachowaniem oryginalnej pisowni, gramatyki, składni, wymowy i interpunkcji.

    Wieś kościelna Fałkowice, oddalona około 5 mil drogi od miasta powiatowego Opola, zalicza się do najstarszych w powiecie i nosiła pierwotnie nazwę „Chwałkowice*. Już na początku wieku XlIl wznosił się tu kościół, o którym wspomina dokument księcia Kazimierza I opolskiego, wystawiony w r. 1228 z okazji przeniesienia klasztoru Panien Norbertanek z Rybnika do Czarnowąsów. Jest to krótka wzmianka, z której wynika, że klasztor w Czarnowąsach zastrzegał sobie pewne prawa do kościoła falkowickiego. W roku 1309 książę opolski Bolesław sprzedał Fałkowice, obejmujące 25 włók flamandzkich, szlachcicowi Maciejowi i Domasławowi. W dokumencie księcia, traktującym o sprzedaży Fałkowie czytamy, o nowym kościele; była to druga z urzędu świątynia, która w roku 1724 zgorzała. Z sprawozdania wizytacyjnego z r. 1679 wynika, że kościół ten posiadał prawa parafialne. W roku 1726 stanął nowy kościół, zbudowany także z drzewa, który poświęcono w roku 1727 — tak samo jak poprzedni — na cześć św. Stanisława, biskupa krakowskiego. Cesarz austriacki Karol VI. ówczesny władca ziemi śląskiej, darował falkowiczanom potrzebny budulec oraz 300 guldenów w gotówce. Niebywały wzrost wiernych , spowodował atoli już w ubiegłem stuleciu budowę nowego Domu Bożego, który wzniesiono w latach 1879 i 1880. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał dnia 5 września 1881 r. ks. dziekan Kusz z Dobrzyna. Z powodu wielkiej odległości od kościoła niektórych wsi. utworzono przed kilku laty w Zawiści lokalję z własnym duszpasterzem.

PS.   Z informacji zaczerpniętej z XVIII – wiecznej prasy wynika, iż  w pierwszych latach istnienia siołkowickiego dekanatu proboszczami w fałkowickiej parafii byli; od 1753 do 1773 r. – ks. Carl Janezko (zm. w 1791 r.), a kiedy choroba nie pozwoliła na sprawowanie posługi duszpasterskiej zastąpił go w 1773 r. – ks. Carl Kraus.

 Jakkolwiek rok budowy pierwszego drewnianego kościoła w Fałkowicach przyjęto 1519 r. to F. Godula wymienia rok 1228, o którym  rzekomo wspomniano w dokumencie księcia opolskiego Kazimierza I. Drewniana figura  Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, która jeszcze przed wojną znajdowała się w fałkowickim kościele (zdj. 3 ), według niemieckich historyków, którzy przed II wojną światową archiwizowali zabytki opolskich kościołów pochodzi z połowy XIV wieku.