Rekonstrukcja-siolkowickiego-mlyna-wodnego-w-1972

“Historia kołem się toczy”- postscriptum

Niemal pięć lat temu opublikowaliśmy na naszej stronie artykuł pt. “Historia kołem się toczy”:

Historia kołem się toczy…

– przypominający historię najbardziej znanego zabytku Starych Siołkowic – młyna wodnego, którego ostatni właściciel, Paweł Boronowski sprzedał  w 1970 r. do nowo-powstałego Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach zwanego potocznie skansenem. W tym roku mija 50-ta rocznica jego doskonałej rekonstrukcji w bierkowickim skansenie dzięki bardzo wielu oddanym ludziom zaangażowanym w ratowaniu dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim niszczejących zabytków  drewnianej architektury opolskiej wsi.

 

Muzeum Wsi Opolskiej otwarto w roku 1970 , w tym samym kiedy zakupiono stary siołkowicki młyn. Ostatecznie młyn zrekonstruowano w 1972 r. o czym doniosły niektóre dzienniki w Polsce  jak choćby “Trybuna Opolska” czy “Życie Radomskie” z 1972 r.  Zdjęcie poniżej pochodzi ze strony –  https://muzeumwsiopolskiej.pl/ i przedstawia moment zawieszenia wiechy na rekonstruowanym zabytku. Kolejna fotografia ze strony  https://audiovis.nac.gov.pl/ przedstawia siołkowicki młyn po pełnej rekonstrukcji (1973 r.)

Życie Radomskie, 17 sierpnia 1972 r. nr 196
Życie Radomskie, 17 sierpnia 1972 r. nr 196

"Historia kołem się toczy"- postscriptum

"Historia kołem się toczy"- postscriptum

 

A jak wyglądał młyn w swoim pierwotnym miejscu na samym końcu ul. Młyńskie, na brzegu Brynicyj w Siołkowicach pokazują zdjęcia z 1959 – 1964 r.

 

Na archiwalnym, dokumentalnym filmie Stanisława Racławickiego ” Opolski jarmark” utrwalono jedną z pierwszych prób wprawienia w ruch koła młyńskiego (scena z topieniem marzanny w 2’15” filmu)

https://cyfrowa.tvp.pl/video/folklor-zwyczaje-i-sztuka-ludowa,opolski-jarmark,58472907