Stare Siołkowice
Stare Siołkowice

Historia kościoła w Starych Siołkowicach

Historia kościoła p.w. Św. Michała Archanioła w Starych Siołkowicach.

Historia kościoła w Starych Siołkowicach
Fot. Wnętrze kościoła z roku 1830.

Fragment z książki Andrzeja Stampki “Moje Siołkowice”:

“Daty zbudowania kościoła w Siołkowicach dokładnie określić nie mogłem. Milczą o tym zarówno przetrwałe do naszych czasów dokumenty,  jak również notatki proboszczów siołkowickich. Nie jest wykluczone, że dokumenty dotyczące budowy kościoła spłonęły wraz z probostwem w czerwcu  1755 roku, względnie podczas wielkiego pożaru w roku 1822. Kronika szkolna tej wsi podaje bowiem, że prowadzona na tutejszym probostwie kronika spaliła się podczas pożaru 1822 roku. H. Neuling w swej książce „Śląskie miejscowości kościelne” pisze: „Czy budowa kościoła w Siołkowicach nastąpiła już w średniowieczu, nie można było ustalić”.

Historia kościoła w Starych Siołkowicach
Fot. Powiększony i rozbudowany kościół z 1934 roku.
Według tradycji  obecny  kościół  ma   być trzecim kościołem na tym miejscu. Co się siało z pierwszym kościołem, nie wiemy.  Można jedynie przypuszczać, że spalił się, tak samo jak spalił się drugi drewniany kościół w1822 roku. Twierdzenie, że parafialny kościół katolicki jest starszy od kościoła popielowskiego jest  błędne. Popielów miał bowiem już przed rokiem 1345 własny kościół parafialny, który był Mater Ecclesiae. Również J. G. Knie w swym geograficznym opisie Śląska stwierdza, że kościół popielowski miał być kiedyś kościołem parafialnym dla mieszkańców Siołkowic.
Wydaje się więc, że Siołkowice były w początkowym czasie związane z kościołem parafialnym w Popielowie i miały jedynie kościół filialny. Jak długo trwała ta zależność, nie można stwierdzić. Przypuszczalnie separacja nastąpiła po 1500 roku. Z pewnością Siołkowice były już w roku 1532 samodzielną parafią, ponieważ z tego okresu pochodzi wzmianka o tutejszym pisarzu kościelnym i dzwonniku. Prawdą jest, że w późniejszym czasie należał Popielów do parafii siołkowickiej, ale nastąpiło to dopiero – jak można przypuszczać – około 1654 roku.”
Historia kościoła w Starych Siołkowicach
Fot. Wnętrze kościoła dostosowane do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II z 1986 roku.