Od dziś 17.10.2020 wchodzi w życie nowy Dekret Biskupa Opolskiego dotyczący m.in. zasad uczestnictwa wiernych w nabożeństwach. Będzie obowiązywał aż do odwołania. 

Co się zmieniło? Według nowych zasad w strefie żółtej (w której obecnie jesteśmy) liczba wiernych w obrzędach kultu religijnego nie może przekraczać 1 osoby na 4 m2. W naszym kościele może przebywać jednocześnie 220 osób. W ostatnim czasie liczba ta była przekraczana jedynie na Mszy św. o 10.30. Najważniejszą sprawą jest zachowanie dystansu, dlatego w ławkach na dole oraz na chórze proszę siadać pojedynczo i przy rozstawionych kartkach, a miejsca stojące proszę zajmować z zachowaniem odległości od osób, które nie są naszymi domownikami.

Ilu wiernych może uczestniczyć we mszy świętej w Starych Siołkowicach

W kościele zostały wytyczone miejsca siedzące.

Biskup udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla osób w podeszłym wieku i innych poważnie zagrożonych z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osoby z objawami infekcji, przebywających w kwarantannie i samoizolacji oraz tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przed zakażeniem.

Wszystkich przebywających w kościele oraz na placu kościelnym obowiązuje zasada zasłoniętych ust  i nos.

Zostały również odwołane Misje Święte, które miały się rozpocząć w niedzielę. Zostały przeniesione na przyszły rok, na pierwszy tydzień października (3 – 10 X 2021).  

Na chwilę obecną nie ma potrzeby transmisji mszy świętej. Większość wiernych może uczestniczyć we mszy świętej stosując się do zasad dekretu biskupa. Jeżeli zaistnieje potrzeba transmisji będziemy oczywiście działać.

Subscribe
Powiadom o
31 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Parafianka
7 miesięcy temu

Czy malzenstwa z jednago domu siedza w kosciele razem czy w odleglosci od siebie

Swój
Reply to  Parafianka
7 miesięcy temu

W odległości – “jedna kartka – jedna osoba”

Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

Ludzie, czy was już wszystkich pogięło??? Idźcie, cholera, po rozum do głowy!!!

Mari
Reply to  Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

Pan przodem, proszę się nie krępować, ustąpimy tym najbardziej potrzebującym…

Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

Niczego innego się nie spodziewałem… (że mój komentarz zostanie usunięty)
Tego nikt nie chce słyszeć.
Ludzie, gdzie wasza wiara w Boga i w nieśmiertelność??? Takiego stracha macie, a sami nie wiecie przed czym!!

Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

O, tym razem tak szybko…!
Ponieważ znowu zostanę usunięty – A KUPTA SOBIE WSZYSCY WORKI PLASTYKOWE NA ŚMIECI O POJEMNOŚCI 300 LITRÓW, ZAKRYJCIE NIE TYLKO WASZE GŁUPIE GĘBY, TYLKO I CAŁĄ RESZTĘ!!! (moderacja)
Rzygać mi się chce, jak to wszystko widzę.

Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

Coś takiego… komentarze NIE zostały usunięte…(???)
Ale co nie jest – jeszcze może się zdarzyć.
Ja mojego zdania nie zmienię.
Ludzie, otwórzcie oczy!! Świątynia Pana powinna być dla WSZYSTKICH dostępna!! Bez ograniczenia na ilość wiernych!! Dlaczego nie macie odwagi tą sztuczną barierę przełamać?? Oddalacie się sami od siebie! Gdzie ta wspólnota chrześcijańska??
Śmierci się boicie? Wstydźcie się!
Bezpodstawne teorie o rzekomych epidemiach całkiem już wasz rozum przytępiły… zbyt wiele macie do stracenia, bo za dużo dobrobytu wasze dusze niszczy… i wy chcecie po śmierci “królestwo niebieskie” powitać?? Kopa w dupę dostaniecie. Nic więcej.

ppp
Reply to  Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

Ile jadu i nienawiści, bardzo to “chrześcijańskie”…

Swój
Reply to  ppp
7 miesięcy temu

Koronawirus i jego skutki u niektórych niszy zdrowy rozsądek… zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy próbują leczyć podobne przypadki.

Lucius Vorenus
Reply to  Swój
7 miesięcy temu

Ci, tak zwani specjaliści, muszą również “z prądem” płynąć… inaczej by już tylko specjalistami w czasie przeszłym byli….
A tak apropòs: o jakim PRZYPADKU my tu mówimy? Pacjent nie okazuje potrzebnego przekonania do “rzeczywiatości” (!), próbuje usilnie SAM MYŚLEĆ, przy użyciu zdrowego rozsądku, nie ufa niczemu i nikomu, kto w to wierzy, co mu masowe media na pożarcie rzucają…
Czy to jest coś zdrożnego, gdy człowiek się ośmiela WĄTPIĆ???

Lucius Vorenus
Reply to  ppp
7 miesięcy temu

Ja nigdzie nie wspomniałem, że jestem chrześcijaninem… a w mojej wypowiedzi, szanowna pani, to nie nienawiść tylko pogarda. Bo ktoś, kto bez najmniejszych wątpliwości we wszystko wierzy, czym mu Media mózgownicę spiorą, jest osobą bez charakteru, tak jak zdechła ryba, która z prądem płynie. Żywe ryby płyną pod prąd, aby dojść do celu… Człowiek się wstydzić musi, że te same geny w sobie ma, które ta bezmózgowa chołota, sama “rozumnymi i rozsądnymi” się zwiąca również posiada… Że wam się moje słowa nie podobają… niczego innego się nie spodziewałem, ale miałem krztynę nadziei, że ktoś, chociażby tylko jeden jedyny, również się… Czytaj więcej »

Mari
Reply to  Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

A kto z nas mówi, że wierzymy we wszystko co media nam przekazują? Proszę Pana, to strona, która dostarcza nam informacji lokalnych i nie tylko, jest tu miło i z szacunkiem do wszystkich, wiec proszę sobie swoją pogardę do kieszeni schować i siać hejt gdzie indziej.

Borys Torcik
Reply to  Mari
7 miesięcy temu

Pan wcale nie sieje hejtu, tylko próbuje uświadomić, że ta cała sytuacja z koronawirusem odbiera ludziom mózgi. Ludzie powinni bardziej wgłębić się w niezależne media, które nie są opłacone przez Niemcy, Stany Zjednoczone. Bardzo podoba mi się podejście ludzi z Dobrzenia, którzy widzą co się dzieje https://www.facebook.com/dobrzenwielkiprotest. Wyłączcie już ten TVPis i zacznijcie patrzeć na świat nie przez telewizor.

Lucius Vorenus
Reply to  Borys Torcik
7 miesięcy temu

Mocne słowa! Dziękuję bardzo. To z Niemcami i USA to bardzo trafne. Mister Bill Gates nie dostaje już dotacji od państwa, a więc ktoś musi te 25% pokryć. A kto to taki? Niemcy!! A któżby inny?…
Przedwczoraj otrzymał instytut Roberta Kocha (który wszystko, w co ludność ma wierzyć, manipuluje) w Berlinie ćwierć miliona dolarów (na razie) aby manipulacja mogła się dalej rozprzestrzeniać. Wiemy, kto nami rządzi…..

Gosc
Reply to  Lucius Vorenus
6 miesięcy temu

taki rzad wybraues.

Lucius Vorenus
Reply to  Mari
7 miesięcy temu

Z całym szacunkiem – nie sądzę, że musiałbym się pani “rozkazom” podporządkować.
Każdy ma prawo do swojego zdania. A że poglądy są różne – no cóż, tak to już jest wśród ludzi.
Że to wiadomości lokalne, zapewniam pani, że tego nie przeoczyłem, ale ponieważ sam do parafii należę, pozwalam sobie właśnie tu na wyrażenie mojej opinii.

Anana
Reply to  Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

W takich opiniach nie jest pan sam. Wreszcie choć jeden rozsądny głos. Ale proszę uwierzyć, że jest nas więcej, bo ludziom powoli spadają klapki z oczu.

Lucius Vorenus
Reply to  Anana
7 miesięcy temu

Szanowanie! Dziękuję pani za te miłe słowa. Nareszcie mały płomyczek światła w tym ciemnym tunelu głupoty… całe szczęście, że chociaż parę jednostek też ma taki pogląd na tą sprawę…
Wszystkiego dobrego i…. mocnych nerwów.

Anana
Reply to  Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

W końcu widać, że ktoś u nas zaczyna myśleć. Jesteśmy już do tego przyzwyczajeni, że w Siołkowicach tylko się myśli o misiach, marzankach, faklach i na jakie by tu jeszcze nikomu nie potrzebne pierdoły zbierać datki po domach. A jak dzieci nam zaczną szczepić czipami Gatesa i zaczną stawiać maszty w ogródkach tak jak obok szanownej Pani Wójt (do której nic nie mam, a nawet lubię) to pewnie wszyscy sobie z tej okazji imprezę urządzą! Nazwijmy to Festyn na cześć raka!

Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice
Reply to  Anana
7 miesięcy temu

Jeżeli chodzi o fragment “że w Siołkowicach tylko się myśli o misiach, marzankach, faklach i na jakie by tu jeszcze nikomu nie potrzebne pierdoły zbierać datki po domach” to dziwne, że ludzie z tych pierdół korzystają lub będą korzystać, bo zebrane datki były przekazane na remont naszego kościoła, a część będzie wykorzystana na dofinansowanie budowy toalet przy plebanii z których nie będzie korzystał przecież nasz proboszcz, tylko my sami. No więc żenada, że robi się coś dla społeczeństwa! Na Marzankach stowarzyszenie się nie wzbogaca i nie pobiera opłat, a jeszcze raczej dokłada, bo dla dzieci są upominki, a rodzice zawsze… Czytaj więcej »

Lucius Vorenus
Reply to  Anana
7 miesięcy temu

Ale pani trafiła w sedno! Ale się uśmiałem z tego “festynu na cześć raka”!!??? Ale w gruncie rzeczy wiemy, że tu o nic zabawnego nie chodzi… Co do tych “pierdołów”, na które się zbiera ( co przez _Stowarzyszenie Nasza Wieś…_ częściowo zostało… zaprzeczone/potwierdzone??? Na co w końcu się zbiera?? chyba żadnej imprezy nie da się zorganizować bez funduszu wstępnego?…? ale może źle myślę. ) …a więc jak już zacząłem o tych “pierdołach” – uważam, że słusznie pani to karci. Nie trzeba z tymi eventami przesadzać; sami byliśmy dziećmi i przeżyliśmy nasze dzieciństwo bez tego nadmiaru “uciech”, a nikt z nas… Czytaj więcej »

Anana
Reply to  ppp
7 miesięcy temu

Brzmi to zupełnie jak cytat z tvn-u

Lucius Vorenus
Reply to  Anana
7 miesięcy temu

Co ma pani na myśli?

Anana
Reply to  Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

to dotyczyło komentarza o jadzie i nienawiści. Trochę nieprzejrzysty ten czat

Lucius Vorenus
Reply to  Anana
7 miesięcy temu

Rozumiem. Dziękuję.

Bernd
Reply to  Lucius Vorenus
7 miesięcy temu

Kiedyś u Andersena niewinne, prostolinijne dziecko powiedziało “przecież on jest nagi”, wszystkim otworzyły się oczy, cesarz zmieszał się, do błędu się nie przyznał ale nikomu krzywdy nie zrobił. Dzisiaj taki mały dostałby diagnozę ADHD i leki psychotropowe a bardziej wyrośnięte dziecio jak Lucius Vorenus – tak z 5k PLN karę administracyjną. @Centurio Nasz ksiądz proboszcz nie ma w tej kwestii wolnej ręki, nazywa się to odpowiedzialność, przy niezastosowaniu się do nakazu zostanie ukarany przez tutejszego cysorza (taki mały, ściekły, na pewno nie taki wyrozumiały jak ten z bajki). Wszyscy ufamy że przy interpretacji przepisów nadgorliwy nie będzie, choć, na ja,… Czytaj więcej »

Mieszkanka
Reply to  Bernd
7 miesięcy temu

Ostatnia wypowiedź zasługuje na brawa. Prawo do własnego zdania to jedno, agresywny ton wypowiedzi to drugie. Czy nie można wyłuszczyć swoich racji grzeczniej? A przytyki odnośnie kontynuowania starych zwyczajów czy obrzędów są nie na miejscu. Co w tym złego? Kto chce, bierze udział, kto chce, daje grosiwo, kto nie, to nie. Musu nie ma.

Lucius Vorenus
Reply to  Bernd
7 miesięcy temu

Szanowny panie, dziękuję za tak obszerny posting dotyczący mojego komentarza. W gruncie rzeczy ma pan rację, bez wątpienia. Z tego powodu muszę od razu na wstępie jedną sprawę sprostować: nie kieruję moich włóczni i oszczepów tylko i wyłącznie przeciwko Siołkowianom – to powinno być jasne ?… no cóż, widocznie obraziłem wszem i wobec. Zapewniam, że nie miałem takich intencji. Moje pociski są kierowane do WSZYSTKICH – przepraszam – kiepów i ślepaków, bez różnicy, z jakiej wioski, czy miasta pochodzą (odpowiednie komentarze można znaleźć na odpowiednich stronach). Pan szanowny będzie może gotów zrozumieć, że gdy człowiek ciągle w dobrym tonie, z… Czytaj więcej »

Gosc
Reply to  Lucius Vorenus
6 miesięcy temu

ale ty pierwszy

lol
6 miesięcy temu

„Człowiek mądry nie eksponuje swej osoby, dlatego jaśnieje. Nie perswaduje, dlatego jest przekonujący. Nie wywyższa się, dlatego przewodzi. Z nikim nie walczy, dlatego nie można go pokonać.”

Pampuch Roman
1 miesiąc temu

Juz nas przez tego Covida oduczono i zniechecono bo co to za sens w kagancu uczesczac do kosciola.
Mozna sobie wlaczyc Radio Maryja albo Doxa puty jescze nadawaju w eterze.
I tak z Panem Bogiem