Szybko zapełniające się w sieci “półki” bibliotek cyfrowych w coraz to nowe, archiwalne materiały przeróżnych wydawnictw, nie tylko prasowych czy książkowych, ale też udostępnione dokumenty z archiwów państwowych, pozwalają nam choćby w drobnych szczegółach wymazać białe plamy lokalnej historii.
W związku ze zbliżającą się rocznicą 250. lecia powstania kolonii fryderycjańskiej Hirschfelde, dziś pora na Kaniów, bo taka od samego początku w lokalnej społeczności funkcjonowała nazwa tej miejscowości. Przeglądając w sieci stare archiwalne roczniki śląskich, polsko lub niemieckojęzycznych gazet czy czasopism można natrafić na mało z pozoru istotne wzmianki z życia przeszłych pokoleń naszej lokalnej społeczności, inaczej mówiąc – wydarzenia, w których uczestniczyli nasi przodkowie. We wrocławskim tygodniku “Schlesisches Kirchenblatt” zamieszczono w styczniu 1860 roku krótką relację z uroczystości oddania i poświęcenia nowo zbudowanej, w miejsce starej, nienadającej się do użytku, nowej szkoły ludowej w tej miejscowości. Jak informuje gazeta, aktu poświęcenia dokonał siołkowicki proboszcz, a zarazem miejscowy inspektor szkolny ks. B. Bumbke, w obecności lokalnych oficjeli i piętnastu nauczycieli z okolicznych miejscowości. Ks. Bumbke w trakcie uroczystości wygłosił do nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły poruszające przemówienie. Doceniono również wkład jaki w dzieło budowy wnieśli obecni na uroczystości landrat Hoffmann, inspektor szkolny z Opola – Nowak, inspektor budowlany Gottgetreu, kierownik Rent -Amtu – Nikisch. Wyróżniono też mistrza ciesielskiego Stefańskiego za szybkie i sprawne postawienie budynku szkolnego oraz miejscowego nauczyciela Andermanna.
W tym samym tygodniku, w lutym 1863 r. ukazała się informacja o zorganizowanym za zgodą szkolnego rewizora (inspektora) ks. Bumbke – w szkole w Kaniowie, przez nauczyciela Andermanna festynu muzycznego, będącego imprezą charytatywną, w trakcie której zbierano drobne datki na rzecz “Funduszu Wdów i Sierot Rodzin Nauczycielskich”. Jak odnotowano, zaproszony tu miejscowy establishment, w trakcie bankietu zorganizowanego po występach muzycznych, na którym wygłaszano wzniosłe przemówienia wznosząc liczne toasty zebrano sumę 5 Rthlr. 5 Sgr. 6 Pf. Wyrażono nadzieję na zorganizowanie w przyszłości podobnej imprezy.
