“Na strychach w Siołkowicach” – pod tym umownym tytułem prezentować będziemy pozyskane, na razie sporadycznie, od mieszkańców Siołkowic, niepublikowane jeszcze w Internecie stare zakurzone i zapomniane fotografie, które nie zawsze i niekoniecznie przeleżały w pudełkach i rodzinnych albumach zdjęciowych na przysłowiowym strychu.
Bardzo często oprawione w ramki ozdabiają ściany mieszkań dając świadectwo czasów przeszłych, minionych oraz pamięć o przodkach i domownikach danej posesji. Stara fotografia przyciąga nasz wzrok wywołując w nas nostalgię za utrwalonym na niej szybko upływającym czasem, zmieniającym się krajobrazem czy modą i niczym wehikuł czasu przenosi nas w odległe czasy. Pożółkłe, często pozowane z rodziną zdjęcia, rejestrują dawnych mieszkańców odświętnie ubranych, ale są też fotografie, w kadrach których utrwalono ich codzienne domowe zajęcia, wykonywane zawody czy na przykład służbę w wojsku. Szkoda jednak, że często pamięć ludzka blaknie szybciej niż fotografia utrwalona na kliszy aparatu fotograficznego i o ile na odwrocie zdjęcia nie zapisano notatki o dacie jej wykonania i utrwalonych na niej osobach, to możemy o tym jedynie spekulować. Nierzadko w rodzinnych archiwach zamiast oryginałów zachowały się jedynie ich reprodukcje czy fotokopie, wykonane nieraz jeszcze przed wojną.
Zachęcamy bywalców naszej strony, którzy są gotowi podzielić się cennymi fotografiami ze swoich zbiorów – najlepiej przedwojennymi, ukazujących wieś i mieszkańców Starych i Nowych Siołkowic do kontaktu z nami.
Prezentowane zdjęcie pieczołowicie przechowywane jest jako rodzinna pamiątka na posesji przy ul. Michała w Starych Siołkowicach. Umieszczone w ramce ze szkłem, podklejone na starej tekturze i nie wiadomo czy na odwrocie zapisano jakąś informację. Przedstawia jedenaście kobiet i trzydziestu pięciu mężczyzn, najprawdopodobniej pracowników cegielni – świadczyć o tym mogą wagoniki na szynach napełnione urobkiem. Sądząc po ubiorach wykonano je na początku XX wieku.