W piątek mieliśmy zaszczyt gościć w Siołkowicach prof. zw. dr hab. Jerzego Rubach, polskiego językoznawcę i fonologa, który przyjechał w nasze okolice aż z Warszawy w celu badania fonetyki naszej śląskiej gwary.

Prof. zw. dr hab. Jerzy Rubach jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, ale także profesorem wizytującym szeregi europejskich i amerykańskich uniwersytetów, jest również autorem wielu prac ukazujących się w międzynarodowych czasopismach językoznawczych. Człowiek z ogromną wiedzą, a do tego niesamowicie błyskotliwy.

Kilku mieszkańców Siołkowic miało przyjemność udzielać mu informacji na temat naszej siołkowickiej wymowy, m.in. Pani Monika Macioszek, Pani Marianna Laxy, Państwo Marcin i Anna Nawrot oraz Pani Anna Nawrot. Inicjatorem akcji jest Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie z Panem Piotrem Szafrańskim na czele. Koordynatorem spotkań była nasza mieszkanka Pani Maria Sadlo, która m.in. zainicjowała spotkanie z Hedwig Bulig, właścicielką dawnej piekarni Bulig, a to dlatego, że dr Jerzy Rubach nalegał na spotkania nie tylko z młodym, ale i starszym pokoleniem, bo jak twierdzi „oryginały zawsze są najlepsze”.  

Celem spotkań jest zbadanie naszego systemu fonologicznego. Na podstawie wywiadów prof. Rubach spróbuje opracować jednolite zasady naszej wymowy i pisowni. Oprócz Siołkowic prof. Rubach odwiedził również pobliskie okolice. To była jego druga wizyta w naszej gminie i zapewne nie jego ostatnia w Siołkowicach. Miło nam gościć tak interesujące osobistości.