Zbiór bogatej kolekcji książek opisujących historyczne dzieje miejscowości oraz mieszańców Siołkowic i okolic.
Z dziejów Siołkowic i okolicy
Autor: Andrzej Stampka Popielów: Gminna Biblioteka Publiczna, 2018
Bardzo wiele materiałów pozyskiwał z przekazów i rozmów z najstarszymi mieszkańcami wsi. W ich pamięci pozostał obraz Andrzeja Stampki krążącego po Siołkowicach na swym charakterystycznym rowerze i zbierającego ciekawostki o wsi.
Gromadzony przez lata materiał pozostał w formie obszernego maszynopisu, liczącego 178 stron i zatytułowanego Z dziejów Siołkowic i okolicy. Na podstawie tegoż materiału w roku 1970 została wydana przez Instytut Śląski w Opolu książka Moje Siołkowice. Obrazki z przeszłości. Książka ta była wydana w wersji ocenzurowanej, ponieważ wydawców obowiązywała wówczas inna polityka historyczna dotycząca Śląska Opolskiego.
Gawędy dębu Klara
Popielów: Gminna Biblioteka Publiczna, 2014
To subiektywne spojrzenie na przeszłość, opisane ręką mieszkańca tych ziem, Niemca. Przed lekturą tej książki należy koniecznie przeczytać słowo wstępne, dowiadując się, kim był jej autor. Paul Sopalla urodził się w 1883 r. w Golczowicach, był nauczycielem. Dwujęzyczna książka to przedruk i tłumaczenie oryginału, wydanego jego własnym nakładem w okresie międzywojennym. Zachowano w niej styl autora i barwny, kwiecisty język. Dzięki temu możemy zajrzeć w serce człowieka, który czuł się Niemcem i jako Niemiec przedstawił historię swojego regionu i jej subiektywną ocenę.
Książka, wzbogacona o piękne zdjęcia, została wydana przez bibliotekę w Popielowie, przy wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Paul Sopalla, Dąb Klara.
Ocalić gwarę naszą
Popielów: Gminna Biblioteka Publiczna, 2013
Książka napisana jest gwarą, zawiera mnóstwo tekstów dzieci z Siołkowic i oczywiście o Siołkowicach.
Kapliczki i krzyże przydrożne gminy Popielów.
Popielów: Gminna Biblioteka Publiczna, 2012
Książka jest ilustrowanym rejestrem obiektów małej architektury sakralnej. W dwunastu wioskach Gminy Popielów: Kaniów, Karłowice, Kurznie, Kuźnia Katowska, Lubienia, Nowe Siołkowice, Popielowska Kolonia, Popielów, Rybna, Stare Kolnie, Stare Siołkowice, Stobrawa, jest ich 213 (156 kapliczek, 7 figur, 50 krzyży). Książka obejmuje komplet obiektów z których każdy ma swoją pozycję – ilustracja plus rejestr.
Szlakiem pięknych górnośląskich wsi Stare Siołkowice, Popielów, Chróścice.
Autor: Otto Spisla, Popielów: Gminna Biblioteka Publiczna, 2011
Autor opisuje w swojej publikacji codzienne życie mieszkańców Starych Siołkowic, Popielowa, i należących do sąsiedniej gminy Dobrzeń Wielki, Chróścic. W wydanej po polsku pozycji zachowane zostaną wszystkie fotografie, opisy, nawet format książki się nie zmieni.
Kronika Popielowa – Chronik von Poppelau
Autor: Karol Nerlich, Popielów: Gminna Biblioteka Publiczna, 2008
Autorem „Kroniki Popielowa” z 1885 r. napisanej niemieckim gotykiem jest ksiądz Karol Nerlich, który w latach 1884-1895 był proboszczem w Popielowie i budowniczym obecnego Kościoła Parafialnego.
Siołkowice. Zarys dziejów wsi opolskiej.
Autor: Manfred Kutyma, Opole: Państwowy Instytut Naukowy, Instytut Śląski, 2007
Książka powstawała prawie przez 30 lat w oparciu o rzetelne i wiarygodne źródła historyczne, m.in. o księgi metrykalne, które zostały udostępnione autorowi przez księdza Eryka Kokota, byłego proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Starych Siołkowicach. Autor poświęcił prawie rok czasu na analizę materiałów zgromadzonych w Deutsche Bibliotek in Frankfurt am Main a także na analizę zbiorów Archiwum Żeglugi Morskiej miasta Hamburg, bo to przez to miejsce odbywała się emigracja Siołkowian do obu Ameryk.
Polski król z matecznika.
Autor: Tadeusz Bednarczuk, Opole: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 2005
Jakub Kania.
Autor: Zbigniew Zielonka, Opole: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 1998
Osada nad Srebrnym Potokiem.
Autor: Bolesław Mrówczyński, Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1981
Bitwa o Pilarzinho.
Autor: Bolesław Mrówczyński, Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1981
Moje Siołkowice. Obrazki z przeszłości.
Autor: Andrzej Stampka, Opole, Instytut Śląski, 1970
Moje wspomnienia. Fragmenty pamiętników.
Autor: Jakub Kania, Opole: Instytut Śląski, 1968
Stare i Nowe Siołkowice cz.1. Praca zbiorowa pod kierunkiem Mieczysława Gładysza.
Wrocław – Warszawa – Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1963
Stare i Nowe Siołkowice cz.2. Praca zbiorowa pod kierunkiem Mieczysława Gładysza
Wrocław – Warszawa – Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1966
Pieśni ludowe Śląska Opolskiego
Autor: Cieszyn Jan Tacin, Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1963
Autor w ramach Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego w latach 1955 – 58 spisał pieśni i przyśpiewki na terenie kilku wsi w naszym regionie. Pozycja ta to doskonałe źródło wiedzy o mentalności mieszkańców naszej wsi, prezentowane są tu bowiem pieśni zalotne, weselne, żołnierskie, żartobliwe śpiewne docinki i wiele innych, a wszystko to w pięknej gwarze, powoli coraz mniej zrozumiałej.
Słownik Starych Siołkowic w powiecie opolskim.
Autor: Alfred Zaręba, Kraków: Uniwersytet Jagielloński, 1960
Siołkowice Stare. Z zespołowych badań etnograficznych przeprowadzanych na Górnym Śląsku pod kierunkiem Mieczysława Gładysza.
Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich-Wydawnictwo, 1958