Fakla - siołkowicka tradycja na Święto Zmarłych stare siołkowice
Fakla - siołkowicka tradycja na Święto Zmarłych

Święto Zmarłych – w tym roku nieco inaczej [Transmisja nabożeństwa i E-Fakla]

Niestety nastąpiło to, czego wielu z nas się obawiało. Nie będziemy mieli możliwości zapalenia znicza na grobie najbliższych, ponieważ cmentarze zostały zamknięte.

W samą porę udało się więc zrealizować przyłącze internetowe na naszej plebanii i dzięki temu zaistniała możliwość bezpośredniej relacji z Mszy Świętych na kanale YouTube. Także popołudniowe nabożeństwo 1 listopada o godz.14:00 będzie relacjonowane tutaj – serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w nabożeństwie do śledzenia go online. 

Dopasowując się jednocześnie do najnowszych rozporządzeń, pragniemy również kontynuować reaktywowaną w zeszłym roku przez Stowarzyszenie Nasza Wieś Stare Siołkowice tradycję pod hasłem “Światełko dla Zmarłych” w nieco innej formie. Zeszłoroczna procesja z faklami, lampionami, latarkami – jakże liczna – była przepięknym świadectwem naszej wiary, tradycji i kultury.

W tym roku ze względu na liczne obostrzenia związane z pandemią, jesteśmy niestety zmuszeni zrezygnować z przemarszu z faklami.

Mimo tego, chcielibyśmy zachęcić wszystkich, aby wieczorem zapalić w swoim domu symboliczną świecę i pomodlić się wspólnie przy stole całą rodziną za wszystkich zmarłych. Dzieci zaś mogą zapalić swoje lampiony, fakle – niech to będzie dla nich taki symbol, który będzie im się kojarzył z tym świętem.

Niech to światełko zapalone w naszych domach przypomina prawdę, iż zmarli ludzie żyją nadal, w nowej rzeczywistości.