Wiara, tradycja, historia. Rok 1884 - uroczyste powitanie nowych proboszczów w parafiach Popielów i Żelazna, 1905 - Łubniany

Wiara, tradycja, historia. Rok 1884 – uroczyste powitanie nowych proboszczów w parafiach Popielów i Żelazna, 1905 – Łubniany

Uroczystość kanonicznego wprowadzenia nowego proboszcza w parafii Stare Siołkowice w nadchodzącą niedzielę ( 17. 09. 2023 r.), staje się doskonałą okazją by przyjrzeć się jak to szczególne wydarzenie w tradycji nie tylko śląskich wsi wyglądało pod koniec XIX wieku. Dzięki krótkim i zwięzłym w treści opisom zachowanym w archiwalnych już numerach gazety “Katolik” z 1884 r. i “Posłańca Niedzielnego” z 1905 r., poznamy w jaki sposób w tamtych czasach kultywowano wiekową tradycję uroczystego powitania i wprowadzenia do parafii, mianowanego przez biskupa – nowego proboszcza.

Przy lekturze starej śląskiej prasy udało nam się wyszukać krótkie opisy takich wydarzeń, które miały miejsce w Popielowie podczas powitania w lutym 1884 r. pierwszego od kilku wieków proboszcza tej parafii, ks. Karola Nerlicha (zdj. 1), w styczniu tego samego roku przywitanie nowego proboszcza  ks. Józefa Wolnego w Żelaznej oraz  w lutym 1905 r., wprowadzenie na urząd proboszcza w Łubnianach dotychczasowego administratora ks. Franciszka Pogrzebę.

Przy okazji warto wspomnieć zasługi księdza Nerlicha dla popielowskiej parafii, który będąc tu jedenaście lat proboszczem od samego początku zbierał datki na budowę nowego kościoła i zarządzał nią do jej całkowitego zakończenia. W 1885 r. napisał i wydał w drukarni J. Wolffa w Opolu ” Kronikę Popielowa”. Tutaj również kontynuuje zapoczątkowane jeszcze w Opolu wydawanie miesięcznika religijnego “Pismo miesięczne na cześć Przenajświętszego Ołtarza”. W 1895 r. opuszcza Popielów  i na ostatnie pięć lat swojego życia obejmuje urząd proboszcza w Piekarach Śl. aby dokończyć i poświęcić dzieło budowy  swojego brata, zmarłego w 1895 r. ks. Leopolda Nerlicha, który zapoczątkował budowę Kalwarii Piekarskiej w sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej wzniesionej w 1849 r.  przez ks. kanonika Jana Alojzego Ficka z Dobrzenia Wielkiego. Na początku 1900 roku ks. Karol Nerlich odbył podróż do Rzymu gdzie wraz z pięcioma pielgrzymami z Piekar uzyskał audiencję ówczesnego papieża Leona XIII.