Uroczystość kanonicznego wprowadzenia nowego proboszcza w parafii Stare Siołkowice w nadchodzącą niedzielę ( 17. 09. 2023 r.), staje się doskonałą okazją by przyjrzeć się jak to szczególne wydarzenie w tradycji nie tylko śląskich wsi wyglądało pod koniec XIX wieku. Dzięki krótkim i zwięzłym w treści opisom zachowanym w archiwalnych już numerach gazety “Katolik” z 1884 r. poznamy w jaki sposób w tamtych czasach kultywowano wiekową tradycję uroczystego powitania i wprowadzenia do parafii, mianowanego przez biskupa – nowego proboszcza.
Przy lekturze starej śląskiej prasy udało nam się wyszukać krótkie opisy takich wydarzeń, które miały miejsce w Popielowie podczas powitania w lutym 1884 r. pierwszego od kilku wieków proboszcza tej parafii, ks. Karola Nerlicha (zdj. 1) oraz w styczniu tego samego roku nowego proboszcza parafii w Żelaznej ks. Józefa Wolnego.
Przy okazji warto wspomnieć zasługi księdza Nerlicha dla popielowskiej parafii, który będąc tu jedenaście lat proboszczem od samego początku zbierał datki na budowę nowego kościoła i zarządzał nią do jej całkowitego zakończenia. W 1885 r. napisał i wydał w drukarni J. Wolffa w Opolu ” Kronikę Popielowa”. Tutaj również kontynuuje zapoczątkowane jeszcze w Opolu wydawanie miesięcznika religijnego “Pismo miesięczne na cześć Przenajświętszego Ołtarza”. W 1895 r. opuszcza Popielów i na ostatnie pięć lat swojego życia obejmuje urząd proboszcza w Piekarach Śl. aby dokończyć i poświęcić dzieło budowy swojego brata, zmarłego w 1895 r. ks. Leopolda Nerlicha, który zapoczątkował budowę Kalwarii Piekarskiej w sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej wzniesionej w 1849 r. przez ks. kanonika Jana Alojzego Ficka z Dobrzenia Wielkiego. Na początku 1900 roku ks. Karol Nerlich odbył podróż do Rzymu gdzie wraz z pięcioma pielgrzymami z Piekar uzyskał audiencję ówczesnego papieża Leona XIII.