Jakub Kania
Jakub Kania

Znani i nieznani siołkowiczanie – Jakub Kania (1872 – 1957) cz. 1

  Życiorys i twórczość Jakuba Kani są na Śląsku Opolskim powszechnie znane choćby z szeregu opracowań biograficznych jemu poświęconych.

Nieomal od samego początku  XX w. w prasie nie tylko  polskojęzycznej ukazywały się wzmianki a nieraz całe artykuły prasowe  przedstawiające postać siołkowickiego ludowego poety, bojownika o polskość Górnego Ślaska przed II wojną światową. Literacki dorobek Jakuba Kani nie był zbyt wysoko oceniany przez współczesnych mu to krytyków i redaktorów gazet. Niemniej jednak ze wszechmiar doceniano treść i polityczne przesłanie strof tego chłopskiego poety dla ludu górnośląskiego.

Dlatego warto przytoczyć mniej znane fakty z jego życiorysu jak choćby spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Adama Mickiewicza w Warszawie w 1898 roku. Wspomnienie Jakuba Kani o tym wydarzeniu a także artykuł o odwiedzinach opolskiej młodzieży gimnazjalnej u starego Kani ukazały się w “Młodym Polaku”, dodatku do gazety “Nowiny Codzienne” w 1947 r. (poniżej linki do wspomnianych artykułów).

Zdj. 1 – Jakub Kania z żoną i dziećmi.

Zdj. 2 – fragment artykułu “Jak to opolanin odwiedził Sienkiewicza”. Przeczytaj cały artykuł część 1, strona 4.

Zdj. 3 –  fragment artykułu “W odwiedzinach u starego Kani”. Przeczytaj cały artykuł oraz dokończenie “Jak to opolanin odwiedził Sienkiewicza” część 2, strona 2,3 i 4.

Zdj. 4 – fragment artykułu ” Jak to opolanin odwiedził Sienkiewicza”.