Pampuch Piotr (1881-1946)
Urodził się 8 lutego 1881 w Starych Siołkowicach. Podczas studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego należał do Kółka Polskiego. Pisywał też artykuły do polskich gazet. W 1910 roku przyjechał na Górny Śląsk i rozpoczął pracę w kopalni. Był też górnikiem w Westfalii i robotnikiem portowym w Argentynie. Podczas I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej. W 1919 roku zatrudniono go w Centralnym Biurze Informacyjnym w Katowicach. Opublikował pracę 150 lat niewoli pruskiej, czyli męczeństwo polskiego ludu śląskiego pod rządami pruskimi.
W latach 1920-1921 był członkiem Polskiego Komitetu Plebiscytowego, brał udział w III powstaniu śląskim, następnie w latach 1922-1924 został oddelegowany na stanowisko polskiego komisarza do spraw pracy na Górnym Śląsku. Zapoczątkował tworzenie i brał czynny udział w organizowaniu Biblioteki Sejmu Śląskiego, przekształconą następnie w Śląską Bibliotekę Naukową w Katowicach.
Przeniósł się do Bogucic i działał w Naczelnej Radzie Ludowej w Katowicach, a następnie pracował w Wydziale Administracyjnym Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego. Z ramienia związków zawodowych został polskim komisarzem do spraw pracy. Od 1926 roku był dyrektorem Biura Sejmu Śląskiego, tam m.in. zainicjował gromadzenie księgozbioru. Zajmował się także krytyką literacką. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku i Śląskiego Towarzystwa Literackiego. Podczas okupacji mieszkał w Sosnowcu. Po wyzwoleniu wrócił do Katowic, gdzie zmarł w 1946 roku.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.