Dekanat Siołkowice - krótki zarys historyczny - cd. ( IV ). Parafia Budkowice

Dekanat Siołkowice – krótki zarys historyczny – cd. ( IV ). Parafia Budkowice

Stare Budkowice są kolejną parafią należącą w pewnym okresie do dekanatu siołkowickiego, opisaną przez Franciszeka Godulę– redaktora śląskich gazet na początku XX wieku , niestrudzonego badacza śląskiej historii oraz dziejów kościoła katolickiego na Śląsku.

Poniżej zamieszczamy tekst jaki ukazał się w niektórych śląskich gazetach w 1922 r. z zachowaniem oryginalnej pisowni, gramatyki, składni, wymowy i interpunkcji.

     Stosunkowo obszerna parafia budkowicka obejmuje wsie Stare i Nowe Budkowice, Dębiniec, Bukowo, Blimkinów, Kały, Syseród i Grabice i liczy obecnie przeszło 3550 wiernych. Do czasów niedawnych należała także do parafii wieś Laskowice z kościółkiem pod wezwaniem św. Wawrzyńca, którą przyłączono do pierwotnie niewielkiej parafii tułskiej. Kościół parafialny w Starych Budkowicach poświęcony jest na cześć św. Rocha.

Wieś sama zalicza się do osad nowszych; po raz pierwszy wspomina ją pewien dokument, wygotowany w roku 1532. Kościół zbudowano tu znacznie później; w sprawozdaniach wizytacyjnych z lat 1679 i następnych nie znajdujemy o nim najmniejszej wzmianki. Jedynie z akt parafialnych wynika, że pierwsza świątynia budkowicka powstała dopiero w roku 1713. Był to kościółek drewniany, który początkowo należał do parafii jełowskiej. Dopiero w roku 1795 ustanowiono przy nim kapelana lokalnego, zaś 1827 r. proboszcza. Dnia 15 grudnia roku ostatniego wyniesioną została świątynia do rzędu kościołów parafialnych. W roku 1847 rozebrano drewniany kościółek, zastępując go już w roku następnym nowym, murowanym bydynkiem, zbudowanym w pięknym stylu bizantyńskim, który przetrwał do czasów obecnych.

 Nowe Budkowice powstały w drugiej połowie wieku XVIII na parcelach, należących przedtem do folwarku, będącego własnością ówczesnego urzędu zamkowego w Opolu. Do obwodu gminnego należy niewielka kolonia Murzynki. Obecnie liczy wieś z kolonią około 550 mieszkańców.

Dębiniec założyli w roku 1811 właściciele majętności ziemskich z Starych Budkowic celem lepszej uprawy roli tu położonej. Niedługo powstała tu poważna kolonia, która dorównuje pod względem liczby mieszkańców niedalekim Nowym Budkowicom. Już po roku 1860 wznosiło się tu 5 posiadłości zagrodniczych i 47 chałupniczych.

Wieś przemysłową Zagwiżdż jakoteż przylegająca do niej kolonię Hutę kluczborską, należące do niedawna do parafii budkowickiej, założono po przejściu Śląska pod panowanie pruskie, mianowicie w roku 1755. Nasamprzód wzniesiono tu piec wysoki i lejarnię, w których produkowano anunicyę dla potrzeb wojskowych. Początkowo napotykano na różne trudności ze szkodą dla rozwoju huty i  nowej osady. Rząd do którego zakład hutniczy należał, zaczął sprowadzać kolonistów; juz w roku 1769 naliczono tu 45 posiadłości. Z biegiem lat powiększono zakład oraz wzniesiono nowe huty w okolicy bliższei i dalszej. Obecnie liczy Zagwiżdż przeszło 1400 mieszkańców, – Bukowo liczy około 400 mieszkańców, resztę wsi, jak Blimkinów, Kały, Syseród i Grabie zanieszkują w przewadze protestanci, którzy posiadają w Blimkinowie zbór ewangelicki.

Kościół św. Rocha w Starych Budkowicach - 1954 r.
Kościół św. Rocha w Starych Budkowicach – 1954 r.
Kościół św. Rocha w Starych Budkowicach - 1954 r.
Kościół św. Rocha w Starych Budkowicach – 1954 r.
Kościół św. Rocha w Starych Budkowicach
Kościół św. Rocha w Starych Budkowicach – 1954 r.