Rok 1903. Tułaczka po ziemię.

Rok 1903. Tułaczka po ziemię.

Do znanych nam historii na temat wychodźctwa rodzin  za ziemią z “przepełnionego” wyżem demograficznym Popielowa, Siołkowic czy Chróścic do Kuźnicy i Przystajni pod Częstochową na ziemiach polskich pod rosyjskim zaborem, należałoby wspomnieć jeszcze emigrację w granicach Królestwa Prus w XIX i na przełomie XX wieku na tereny Wielkopolski (Jarząbkowo, Małachów, Wierzbiczany, Mielżyn oraz Mąkownica pod Witkowem) i okolice Lublińca na Górnym Śląsku.

Okazją do tego przyczyniła się wyszukana w ” Der Oberschlesische Wanderer” z maja 1903 r. ( zdj. 1) krótka wzmianka o sprzedaży i parcelacji majątku Górnego i Dolnego Sadowa pod Lublińcem należącego od 1776 r. do pruskiego oficera J.G. von Schilla z Saksonii, ojca bohatera narodowego Prus – Ferdynanda von Schill, oficera i dowódcy wojsk pruskich, poległego w 1809 r. pod Stralsund w walkach z koalicją napoleońską. Potem majątek nabył ród von Strachwitz posiadający rozliczne majątki na całym Śląsku. W 1896 r. hrabia Kurt von Strachwitz sprzedaje majątek – 1400 mórg ziemi zostaje rozpalcelowane i sprzedane miejscowym gospodarzom. Dobra majątku, w tym pałac i zabudowania gospodarcze wraz z żywym i martwym inwentarzem, do tego ogród i park, parowa cegielnia oraz 800 mórg dobrej roli i 200 mórg lasu nabyło dziesięć rodzin z Siołkowic i Chróścic koło Opola.

Rok 1903. Tułaczka po ziemię.

W jakich okolicznościach owe 10 rodzin dotartło do Sadowa pod Lublińcem wyjaśnia artykuł jaki się ukazał 1 listopada 1936 r. w gazecie “Polonia” (zdj. 2), opisujący dole i niedole rodzin z podopolskich wsi osiadłych pod koniec XIX w. na terenach Wielkopolski ( fragment odnoszący się do przesiedlenia się dziesięciu rodzin do Sadowa zaznaczono żółtym kolorem).

Rok 1903. Tułaczka po ziemię.

Do kupna taniej ziemi w Wielkopolsce zachęcały gospodarzy z Siołkowic, Popielowa i Chróścic ogłoszenia ukazujące się w tamtym czasie w opolskiej prasie.

Rok 1903. Tułaczka po ziemię.