Przy drodze biegnącej w kierunku Bedaszki, po prawej stronie przed wałem znajduje się powszechnie znany tzw. “Nowy Dół”. Pięknie położony staw jest pozostałością po rozerwaniu wałów w czasie jednej z powodzi.

Od pewnego czasu zagościły w nim bobry i doprowadziły to miejsce do ruiny. Podczas spaceru dookoła stawu można zobaczyć trzy kilkudziesięcioletnie dęby powalone przez te zwierzęta. Ścięte zostało także kilkadziesiąt wierzb i topoli, a widać, że przymierzają się już do pobliskiego sosnowego zagajnika.

Właściciel, p. Piotr Warzecha już poniósł olbrzymie straty, a powalonych drzew codziennie przybywa, gdyż zwierzęta te odżywiają się zimą głównie łykiem wierzb i topoli.

Te bardzo inteligentne zwierzęta są ściśle chronione, od jakiegoś czasu nadodrzańscy wędkarze sygnalizowali obecność bobra, ale teraz doświadczamy prawdziwej inwazji.

Niewiadomo, jak można rozwiązać ten problem. Może ktoś z mieszkańców Siołkowic doradzi, jak rozwiązać tą sprawę. Dawno temu bóbr ceniony był za swoje futro i delikatne mięso, które można było jeść nawet w poście, a to ze względu na ogon pokryty łuskami. W naszych czasach nie wolno nawet o tym pomyśleć. Jak pomóć panu Piotrowi?!

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bożena
8 lat temu

Może zadziałałby jakiś zapachowy odstraszacz jakich używają czasem myśliwi do ochrony pól? Podobno silny zapach utrzymuje się wiele tygodni.

Janek
7 lat temu

pomoc powinny władze, które chronią niektóre zwierzęta kosztem społeczeństwa. Jak państwo chce robic z polski zoo, to niech sobie robi na zamkniętym jakims terenie. Z bobrami się nie wygra, a wladza ma to gdzies. Niestety. Nie ma w tym kraju ochrony ludzi przed zniszczeniami dokonywanymi przez bobry, a odszkodowania sa symboliczne i trudne do uzyskania. Bobry pod ochrona, wiec mogą tamować i powodować niszczenie gruntow rolniczych. Bobrow nie można niepokoić….. W krajach rozwiniętych nikt by nie pozwolil na takie zniszczenia!!! Ciekawe co by się stało w Holandii, gdyby bobry zablokowaly kanaly i nie wolno ich by było ruszyc. Totalna zaglada… Czytaj więcej »

6 lat temu

Najlepszy odstraszacz bobrów. Polecam.

6 lat temu

jakie bobry taka gmina

Awex
3 lat temu

Tu kupicie profesjonalne odstraszacze na bobry. Sklep Awex http://www.sklepawex.eu